Program 2010/2011 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Nedenfor er programpunkterne for sæsonen 2010/2011 vist. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Dato | Arrangement | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
12/9 - 18/9 |
Højskoleophold på Løgumkloster Højskole 2010 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
23/9 - 19.00 | Sangaften - Christian Dyrst - Henriette Hørlücks Skole - se her | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
30/9 - 19.00 |
* Samtaleaften - Grundtvigs Forum - Fagskolen - se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6/10 - 19.00 |
Skæbnefortællinger -
Mads Rykind Eriksen - Fagskolen -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
13/10 - 19.00 |
Kulturhistorie indefra - Peter Bastian - Valgm.kirk. -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
28/10 - 19.00 |
Chopin - Karolina Bogus - Paarup Sognegård - se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2/11 - 19.00 |
Det er lagringen..... -
Vigga Bro -
Valgmenighedskirken -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
11/11 - 19.00 |
"Eliternes Triumf" - Lars Olsen - Fagskolen -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
24/11 - 19.00 |
Grænsekamp/sameksistens -
Becker-Christensen - Friskolen - se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2/12 - 19.00 |
Solen og jordens klima - Henrik Svensmark - Friskolen -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
9/12 - 19.00 |
Adventsmøde - Torsten
Johannessen - Friskolen - se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
11/1 - 19.00 |
Historien som ledetråd - Claus Chr. Koch - Friskolen -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
26/1 - 19.00 | De tomme kirker - Kathrine Lilleør - Fagskolen - se her | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
29/1 - 09.00 | * Højskoledag -
Dalum Landbrugsskole - se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8/2 - 19.00 |
Jagten på det gode liv - Dagny Prydz - Fagskolen -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3/3 - 19.00 | Generalforsamling -
Carl-Aage Eliasson - Th. Kingo Kirke -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
19/3 - 10.00 | * Historiens Hus - Jørgen Thomsen - Stadsarkivet -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
30/3 - 19.00 |
Emil Nolde - Hans Jørgen Bonnichsen -
Valgmenighedskirken -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6/4 - 19.00 |
Litteraturaften - Anne-Cathrine Riebnitzsky - Valgmenighedskirken -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7/5 - 07.15 | * Ekskursion til Sydslesvig - se her | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
13/5 - 14.00 | * Sanderumgård Have - Rundvisning med kaffe - se her | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
14/5 - 14.00 | * Sanderumgård Have - Rundvisning med kaffe - se her | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6/6 - 19.00 | Grundlovsmøde - Niels Helveg Petersen- Fagskolen - se her | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
18/6 | * Sommerudflugt 2011 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
30/9-2/10 | * Højskoleophold på
Rødding Højskole 2011 - se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Studiekreds - Filmklub - se her |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
* indikerer separat tilmelding og betaling |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||