Program 2019/2020 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Nedenfor er programpunkterne for sæsonen 2019/2020 vist. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 0 1 9 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Dato | Arrangement | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
18/8 - 10-17 |
Maratonsang 2019 - Den fynske
opera -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
18/9 - 19:00 |
Sangaften - Poul Kjær Lauritsen - Henriette
Hørlücks skole -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
20 - 22/9 | Højskoleophold - Rude Strand | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
26/9 - 19:00 |
Global bæredygtig virkelighed - S. Hildebrandt - Friskolen. -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5/10 - 08:00 |
●
Ekskursion: Fjordenhus og Den Gamle By
- se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
23/10 - 19:00 |
Livvagten - et liv på kanten - Kim Wilsborg - Sct. Knuds Gym. -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
29/10 - 19:00 |
Weimar - Claus Christoffersen - Sct. Knuds
Gym. -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5/11 - 19:00 |
●
JOB - et enkelt menneske - Fortællekoncert - Valgm. kirken -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
12/11 - 17:00 |
●
Fyraftensmøde - Philippe Grandjean - SDU, Winsløvsvej -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
20/11 - 19:00 |
Humor som medicin - Erik Lindsø - Friskolen -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
27/11 - 19:00 |
Litteraturaften - Christina Hesselholdt - Valgm. kirken - se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4/12 - 19:00 |
Adventsmøde - Malene Rask Aastrup - Friskolen -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 0 2 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Dato | Arrangement | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5/1 - 14:00 |
●
Nytårskur - 2 sangere / 1 klaver - Den Fynske Opera |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8/1 - 19:00 |
Danmark/Tyskland - Marc-Christoph Wagner - Sct. Knuds Gym. -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
14/1 - 19:00 |
Konspirationsteorier - Rikke Peters - Sct. Knuds Gym. - se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
22/1 - 19:00 |
Om EU - Pernille Weiss - Friskolen -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
30/1 - 19:00 |
Solskin for det sorte muld - Ove Korsgaard - Friskolen - se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6/2 - 19:00 |
Kun et lille lys - Højmark/Jeppe - Sct. Knuds Gym. -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
18/2 - 19:00 |
Tro,
helbred og omsorg - Niels Chr. Hvidt - Sct. Knuds Gym.
-
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
22/2 - 08:30 |
●
Højskoledag på
Ollerup Gymnastikhøjskole -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
27/2 - 19:00 |
Genforeningsjubilæet - René
Rasmussen - Sct. Knuds Gym. -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5/3 - 18:30 |
Generalforsamling - med Trio - Munkebjerg Kirken -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
12/3 - 19:00 |
C.F. Tietgen - Dorte Futtrup - Friskolen - se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
25/3 - 19:00 |
Pseudoarbejde - Dennis Nørmark - Sct. Knuds Gym. - se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1/4 - 17:00 |
Cannabis dyrkning - Mads Petersen - Gartneriet i Bellinge
-
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
17/4 - 08:00 |
●
Folketinget / Nationalmuseet - Marcus Knuth / Willerslev -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
21/4 - 19:00 |
Vindmøller - Henrik Stiesdal - Valgm. kirken -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6/5 - 19:00 |
●
Virksomhedsbesøg - Jens Galschiøt -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4/6 - 19:00 | Grundlovsmøde - Jan E. Jørgensen - Sct. Knuds Gym. - se her | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
13/6 | ● Sommerudflugt 2020 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
25-27/9 | ● Sommerhøjskole 2020 på Rødding Højskole | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
● indikerer separat tilmelding og betaling |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lyseblå baggrund indikerer tema: Vind og Skæv | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lysegrøn baggrund indikerer: Læsekredsarrangementer | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lysegrå baggrund indikerer: Fællesarrangementer med Odense Valgmenighed | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||