Program 2018/2019 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Nedenfor er programpunkterne for sæsonen 2018/2019 vist. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 0 1 8 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Dato | Arrangement | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
19/8 - 19:00 |
Maratonsang 2018 - Den fynske
opera -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
18/9 - 19:00 |
Dannelse gennem fællessang - Henriette Hørlücks
Skole -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
21 - 23/9 | Højskoleophold - Liselund | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3/10 - 19:00 |
Nordkorea - Markus Bernsen - Sct. Knuds Gym. -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6/10 - 7:30 |
●
Ekskursion: Aalborg med kunst og teater
- se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
11/10 - 19:00 |
En anden gren - Jesper Wung Sung - Sct. Knuds Gym. -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
25/10 - 19:00 |
Martin Andersen Nexø - Lilian Hjorth-Westh -
Friskolen -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1/11 - 19:00 |
Medier magt og indflydelse - Jeppe Søe - Sct.
Knuds Gym. -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8/11 - 11:00 |
En eventyrlig forfatter - Josefine Ottesen - Valgm. kirken -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
15/11 - 19:00 |
SLUK - Imran Rashid - Valgm. kirken -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
20/11 - 19:00 |
Flygtningen - Thomas Ubbesen - Friskolen
-
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4/12 - 19:00 |
Adventsmøde - Jens Buchwald
Andersen - Friskolen -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 0 1 9 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Dato | Arrangement | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6/1 - 14:00 |
●
Nytårskur - 2 x Danving & Larsen - Den Fynske Opera -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
17/1 - 19:00 |
Michael
Tauber - Niels Ole Frederiksen - Friskolen -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
26/1 - 09:00 |
●
Højskoledag på Ollerup Efterskole - sang og musik
-
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3/2 - 16:00 |
Fælleskoncert: Goldbergvariationer med Jesper
René - Valgm. kirken -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7/2 - 19:00 |
Baltikum - Rikke Helms - Sct. Knuds Gym. -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
19/2 - 19:00 |
Det ensomme hjerte - Tom Buk-Swienty - Valgm.
kirken -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
28/2 - 19:00 |
Rusland - Jens
Jørgen Nielsen - Friskolen -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7/3 - 18:30 |
Det uperfekte menneske - Anne
Lindhardt - Sct. Knuds Gym. -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
13/3 - 18:30 |
Generalforsamling -
Cantarellerne - Munkebjerg Kirke -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
27/3 - 19:00 |
Drømmen om Amerika - Christian Friis - Friskolen -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
10/4 - 19:00 |
Vaner og vanebrud - Lene Tanggaard - Sct. Knuds Gym. -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
23/4 - 19:00 |
●
Besøg i Tidens Samling - Hage/Saysette - Kulturmaskinen -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7/5 - 18:30 |
●
Strøjer samlingen - ved Assens
-
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
23/5 - 19:00 |
Historien om FilmFyn - Bo Damgaard - Sct. Knuds Gym. -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6/6 - 19:00 | Grundlovsmøde - Offentliggøres senere... - se her | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
15/6 | ● Sommerudflugt 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
20-22/9 | ● Sommerhøjskole på Rude Strand Højskole 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
● indikerer separat tilmelding og betaling |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lyseblå baggrund indikerer tema om Østeuropa | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lysegrøn baggrund indikerer: Læsekredsarrangementer | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lysegrå baggrund indikerer: Fællesarrangementer med Odense Valgmenighed | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||