Program 2017/2018 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Nedenfor er programpunkterne for sæsonen 2017/2018 vist. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 0 1 7 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Dato | Arrangement | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
19/9 - 19:00 | Sangaften - Jacob Bonderup - Henriette Hørlücks Skole - se her | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
28/9 - 19:00 |
Samtaledag med Grundtvigsk Forum - Studenterhus Odense -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7/10 - 8:00 |
●
Ekskursion:
Ribe Domkirke og Vadehavet - se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
10/10 - 19:00 |
Myter om reformationen - Rasmus Agertoft - Valgmenighedskirken -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
25/10 - 19:00 |
Reformationsjubilæet - Karsten Nissen - Sct. Knuds gym. - se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2/11 - 19:00 |
Læsekredse - Elof Westergaard - Valgm. kirken - se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4/11 - 11:00 | ● FILM - Farvel til Europa - Cafebiografen - se her | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
9/11 - 19:00 |
De vestindiske øer - Alex F. Larsen - Sct. Knuds gym. -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
14/11 - 19:00 |
Oluffa - Charlotte Langkilde - Sct. Knuds Gym.
- se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
22/11 - 19:00 |
Grænseforeningen - Jens Andresen - Friskolen
- se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
30/11 - 19:00 |
PH-ballademager - Helge Teglgaard - Friskolen
- se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4/12 - 19:00 |
Adventsmøde - Kresten
Drejergaard - Sct. Knuds gym. - se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 0 1 8 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Dato | Arrangement | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7/1 - 14:00 |
●
Nytårskur - Kiki Brandt/Mikkel Grue - Den Fynske Opera -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
18/1 - 19:00 | Forundring fryder - David Bugge - Friskolen - se her | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
27/1 - 09:00 | ● Højskoledag på Den Frie Lærerskole i Ollerup - se her | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4/2 - 16:00 | Fælleskoncert: Emma Oemann - Valgmenighedskirken - se her | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8/2 - 19:00 |
Det skrå teater - Jeppe Sand - Sct. Knuds gym. -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
22/2 - 19:00 |
●
Fyraftensmøde - Biokemisk Laboratorium - SDU -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
27/2 - 19:00 |
Symbolpolitik - Kirsten M. Andersen - Sct. Knuds gym. -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8/3 - 19:00 |
Læsekredse - Peter Simonsen - Valgmenighedskirken -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
13/3 - 18:30 |
Generalforsamling - Balslev/Øberg - Munkebjerg Kirke -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
21/3 - 19:00 |
Billedkunst - Maja Lise Engelhardt - Friskolen -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5/4 - 19:00 |
Højskolesangbogen - Petersen/Nørgaard - Valgmenighedskirken -
se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
11/4 - 19:00 |
Verden af i går - Karsten Pharao - Valgmenighedskirken - se her | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
19/4 - 17:00 | Skæbner i Den store krig - Inge Adriansen - Sct. Knuds gym. - se her | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
26/5 - 14:00 | ● Kongsdal Åben Have - Vagn Wazar Jørgensen - Søndersø - se her | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6-7/6 - 19:00 | Grundlovsmøde - Offentliggøres senere... - se her | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
10/6 |
Maratonsang |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
17/6 | ● Sommerudflugt 2017 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
21-23/9 |
●
Højskoleophold på Liselund 2018
- se her |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
● indikerer separat tilmelding og betaling |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lyseblå baggrund indikerer tema om "Farvel Europa - goddag Europa" | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lysegrøn baggrund indikerer: Læsekredsarrangementer | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||